Përmbajtje:

Lucas Mahias fiton në Katar, por titulli Supersport 600 shkon për Randy Krummenacher

Anonim

Kampionati Botëror i Supersport 2019 tashmë ka një mbret. Fitorja në Losail International Circuit e ka marrë atë Mahias lufton për të tretën herë radhazi, por protagonisti i vërtetë ka qenë një konservator Randy Krummenacher i cili është bërë kampioni i parë zviceran Supersport 600.

Gara ishte mjaft e qetë, nuk e di për shkak të entuziazmit që Mahias dhe Viñales kanë dhënë për një fitore që dukej se ishte në duart e një Cluzel, i cili shkoi të gjithë, por përfundoi duke shfryrë.

Katari është territor Mahias

Randy Krmmenacher Sbk Katar 2019

Me titullin Supersport 600 për të vendosur mes tyre Krummenacher, Caricasulo dhe CluzelGara e kategorisë së mesme në WSBK pati pak intensitet për ne në një ditë të qetë të shtunën.

Dalja u krye absolutisht nga Yamaha. Jules Cluzel u rendit në vendin e parë i ndjekur nga Corentin Perolari. duke lënë në pozitën e tretë Randy Krummenacher nën kërcënimin e Kawasaki të Lucas Mahias. Caricasulo mbeti prapa në pozicionin e parë.

Me Cluzel pa asgjë për të humbur, francezi bëri të gjitha përpjekjet duke e shtyrë grupin fort, duke i detyruar ndjekësit e tij të bënin më të mirën për të mbajtur ritmin e një shoferi që mund të fitonte vetëm. Të probleme për Caricasulo çdo herë rriteshin duke rënë në pozitën e shtatë pas Viñales dhe Smith.

Jules Cluzel Sbk Katar 2019

Ngadalë Mahias u vendos si një kandidat për fitore, duke kaluar Perolarin dhe duke u vendosur në timonin e Mahias, duke bërë bashkë dy kalorësit më me përvojë të kategorisë në krye. Pas një Smithi të lëshuar kaloi një Krummenacher i relaksuar, i cili tashmë do të mendonte për makinën llogaritëse për të vendosur kurorën, sepse edhe ai e lejoi veten të parakalohej nga Caricasulo.

Kreu i garës u konsolidua me katër pilotë të shquar: Cluzel, Perolari, Mahias dhe Viñales. Duke mos u shqetësuar shumë deri në vijën e finishit për tetë xhiro përpara, Viñales u dorëzua në vendin e katërt kur u përpoq të dilte i dyti duke prekur pothuajse Mahias.

Isaac Vinales Sbk Katar 2019

Pikërisht Cluzel dhe Mahias mbetën vetëm dhe Kawasaki filloi të ushtronte presion mbi Cluzel. Një xhiro më vonë Mahias kaloi në epërsi nga Cluzel për herë të parë dhe vendosi një ritëm pak më të shpejtë se ai i një numri 16 të veshur që Viñales gjithashtu e kaloi menjëherë pas.

Së fundi Mahias ai mori një fitore të merituar i shoqëruar në podium nga Cluzel që përfundoi përpara Viñales. Me këto rezultate, Krummernacher fitoi titullin kampion bote në Supersport 2019 me një avantazh prej 5 pikësh ndaj Caricasulo.