Përmbajtje:

Toni Elías tashmë kryeson MotoAmerica pasi shtoi një podium dhe një fitore në Atlanta

Toni Elia ai vazhdon të triumfojë në mërgimin e tij në Shtetet e Bashkuara. Piloti spanjoll është lideri i parë i MotoAmerica 2019 pasi përfundoi fundjavën hapëse të garës me një pozicion të dytë dhe një fitore. Elías ishte më i shpejti në Atlanta Road Circuit dhe konfirmohet si një kandidat serioz për të marrë titullin.

Përveç kësaj, Toni Elías luajti në një nga momentet më spektakolare të fundjavës, duke bërë një ekskursion nëpër zhavorr në cepin e fundit të garës së parë, ndërsa luftonte për të fituar me Cameron Beaubier. Kalorësi katalanas doli nga frenimi dhe shkoi në tokë, ku iu desh të mashtronte për ta mbajtur biçikletën drejt dhe për të kaluar vijën e finishit i dyti.

Katër pikë larg Beaubier

Beaubier Elias Motoamerica 2019

Më pak tronditje pati në vapën e dytë të fundjavës. Elías duhej të luftonte drejt mesit të garës, por përfundoi duke fituar me avantazh të mjaftueshëm për të kaluar vijën e finishit duke bërë gjestin e përkëdheljes së një fëmije, në lidhje me atësinë e tij të fundit. Scholtz Ai ishte i dyti përpara Beaubier dhe kjo i dha Toni Elías epërsinë e kampionatit.

Toni Elías konfirmon se Jam super i motivuar “Dhe megjithëse ai pranon se mendonte se do të ishte më rehat me biçikletën në garat e para.” Vitin e kaluar për të qenë më konkurrues ne morëm një drejtim të mirë. Mendoja se kjo do të ndryshonte pak, por më pas arritëm këtu dhe duket ndryshe, biçikleta lëviz shumë gjatë gjithë kohës. Do të bënim disa ndryshime për këtë mëngjes, por nuk mundëm të provonim asgjë”, shpjegoi Elías.

Toni Elias Motoamerica 2019

Pavarësisht suksesit të fundjavës, Elías ishte vetëkritik dhe vazhdoi ritmi ka qenë i ngadaltë. Jam pak i frustruar. Nuk munda të bëja atë që doja. Në mes të garës filloj të humbas shumë kontroll. Goma ishte shumë e qëndrueshme gjatë gjithë garës, por ne ende duhet të përmirësohemi në disa fusha. Gjithsesi, dje u larguam me 20 pikë që mund të ishin zero dhe sot me 25”.

Ai ishte më i dashur për atësinë e tij të fundit, dhe kjo është se Toni Elías pati një djalë vetëm dy javë më parë. Kalorësi spanjoll tha se "të gjithë i thanë se do të ecë më ngadalë sepse ishte baba. Ai ishte pak i shqetësuar. Kur lindi, në kokën time mendova: " cfare dreqin? Tani kam një arsye shumë të fortë për të luftuar", kështu që ndodhi."

Beaubier Motoamerica 2019

Tani Toni Elías me të tijën Suzuki kryesojnë kampionatin MotoAmerica me katër pikë përparësi ndaj kalorësit të Yamaha, Cameron Beaubier, fituesi i raundit të parë dhe rivali i tij më i madh për titull. Garat e radhës do të zhvillohen fundjavën e ardhshme në Austin, që përkon me Çmimi i Madh i MotoGP i Amerikës.

Toni Elías ishte tashmë kampion i MotoAmerica në 2017 me Suzuki GSX-R1000R, duke marrë dhjetë fitore dhe 18 podiume në 20 garat atë vit. Elías vendosi të bënte hapin drejt kampionatit MotoAmerica në 2016, pasi përfundoi fazat e tij në MotoGP dhe WSBK. Që nga ai vit, Elías ka luftuar me Beaubier për të gjitha kampionatet, diçka që duket se do të përsëritet në vitin 2019.