MotoGP Holandë 2012: Prerja e Ernestit

Meqenëse këtë javë ka një mjek të përgjithshëm, është koha t'i hedhim një sy Presja e Ernestit Le të shohim se çfarë të dhënash na tregojnë për atë që për shumë vite konsiderohej "Katedralja" e motoçiklizmit botëror. Sigurisht, më pas mbërritën mjekët e përgjithshëm që organizohen në vendin tonë, me shumë më tepër tifozë, qarqe moderne dhe mot shumë më të mirë se Evropa veriore dhe katedralja u hollua përfundimisht. Sigurisht që tifozët europianë vazhdojnë t'i ndjekin masivisht këto GP për një arsye shumë të thjeshtë, garat, nëse janë të mira, nuk ka rëndësi se ku i sheh.

Por le të mos humbasim rreth shkurret dhe të shkojmë te pika. Sepse pavarësisht gjithçkaje Assen është i vetmi qark që ka pritur të gjitha sezonet e Kupës së Botës që kur ishte Kupa e Botës, meqenëse ishin katër miq që garonin deri më sot ata janë rivalë për vdekje mes tyre sepse kështu ka dashur shtypi. atë. Përveç kësaj, duhet theksuar se Rekordi i fitoreve në qarkun e Assenit mbahet nga z. Ángel Nieto, me 15 fitore., një më shumë se D. Giacomo Agostini. Edhe pse flitet për kategorinë mbretëreshë, mbret është D. Giacomo Agostini me gjashtë fitore, një më shumë se Mick Doohan dhe Valentino Rossi.

• Jorge Lorenzo arrin me 140 pikë në dollapin e tij, të njëjtat që kishte në këtë fazë të sezonit në vitin 2010, kur u shpall kampion bote.
  • Esteve “Tito” Rabat do të përfundojë karrierën e tij të 100-të në Assen. Kalorësi e filloi karrierën e tij në Kupën e Botës 2005 në Valencia GP si një Wild Card, duke konkurruar në 76 gara në kategorinë 125 dhe në Çmimin e Madh të fundit të Silverstone ai bëri fillimin e tij të 23-të në kategorinë Moto2.

• Në ditën e trajnimit kualifikues, 38 vjetori i paraqitjes së parë të një Kenny Roberts të caktuar në Kupën e Botës. Kjo paraqitje ishte në Assen TT në 1974 në klasën 250cc. Ai u kualifikua i pari në rrjetin fillestar dhe përfundoi i treti në garë.
  • Fitorja e Jorge Lorenzos në Silverstone GP ishte numri 21, një më pak në klasën kryesore se pilotët si John Surtress dhe Geoff Duke (i cili fitoi katër kampionate botërore) dhe Kenny Roberts (me tre kampionate botërore).
  • Podiumi i arritur nga Casey Soner në Silverstone është katërshja e 21-të radhazi që merr piloti australian. Në të gjithë historinë e Kupës së Botës, vetëm Valentino Rossi me 28, Jorge Lorenzo me 25 dhe Giacomo Agostini me 22 kanë arritur një sekuencë të ngjashme.
  • Jorge Lorenzo, Casey Stoner dhe Dani Pedrosa, podiumi MotoGP në Silverstone, është hera e 17-të që tre pilotët përfundojnë së bashku në podium. Është gjithashtu hera e katërt që këta tre kalorës takohen në podium deri më tani këtë sezon.

• Triumfi i fitoreve arritur nga pilotët spanjollë në Silverstone është Për herë të 14-të arrihet, duke barazuar Spanjën me Italinë në këtë renditje.
  • Rikthimi i Cal Crutchlow i cili përfundoi i gjashti duke lënë të njëzetën në rrjet është rikthimi më i madh duke barazuar Sylvain Guintolí në 2007 në GP të Japonisë, i cili filloi i 18-ti dhe përfundoi i 4-ti pavarësisht shiut.
  • E shtuna (dita e garës) do të bëjë 11 vjet që kur një kalorës britanik fitoi për herë të fundit klasën 250cc, nderi shkon për Jeremy McWilliams.
  • Jorge Lorenzo Ai fitoi GP-në e tij të tretë radhazi në Silverstone, nëse fiton në Assen ai do të jetë i vetmi pilot që do ta bëjë këtë që kur Valentino Rossi fitoi 5 gara radhazi në 2008.
  • Marc Marquez fitoi garën e 125-të të vitit 2010 duke u nisur nga pole position, vitin e kaluar fitoi garën Moto2 duke u nisur nga pozita e dytë.

• Podiumi i vetëm i Pol Espargaro në Assen daton në një vendi i tretë në 125cc në 2010, vitin e kaluar ai nuk e përfundoi garën për shkak të një aksidenti në xhiron e 20-të.
  • Toni Elías fitoi garën e tij të parë 125 në 2001 në Assen

• Në vitin 2011, Máverick Viñales pati një fundjavë të përsosur, duke vendosur pole, duke fituar garën 125 dhe duke vendosur xhiron më të shpejtë në garë. Në tetë garat e tij të fundit ai ka përfunduar në podium gjashtë herë dhe pesë kanë qenë në top box.

Statistikat e deritanishme për këtë fundjavë, shkruajini ato për t'u bërë përshtypje miqve tuaj në lokal. Ose mësojini përmendësh, sepse kur komentuesit e televizionit do të ngrenë kokën, mund të vazhdoni të përfundoni fjalinë. Se nuk vlejnë shumë më tepër.